Palo Santo: Kadzidło pełne ciepła

Złotawy kolor drewienek Palo Santo przywodzi na myśl zachodzące słońce,

a jego zapach jest niczym bryza i morskie fale, które spokojnie zalewają wilgotny piasek. 

 

 

Pamiętam swoje pierwsze w życiu Palo Santo. Zapach, który w mojej świadomości łączył się z najbardziej wyzwalającymi prawdę serca i duszy sytuacjami. Codzienna joga w oparach kadzidła wzmacniała werwę i na cały dzień nastrajała przestrzeń każdego pomieszczenia w domu. Albo koncert, do którego teraz z rozmarzeniem wracam, gdzie odpalono kadzidło Palo Santo, wciąż jest jednym z najważniejszych wydarzeń minionego roku. Staram się to robić na podobnych wydarzeniach, chcę to robić – dzielić się zapachem siły i serca świata. Podobnie przełomowym momentem było połączenie Palo Santo z Yerba Mate. Napar z tych świętych roślin otworzył kolejne przestrzenie w mej relacji – ze sobą samą.

 

Zapraszam do kadzidlanej opowieści o Palo Santo

 

 

Podobny obraz

 

 

DREWNO, KADZIDŁO, TWORZYWO MOCY

 

 

Palo Santo oznacza „Święte Drewno” i jest rodzajem twardzieli aromatycznych drzew z gatunków: BURSERA GRAVEOLENS, BULENSIA SARMIENTOI, GUAIACUM OFFICINALE (GWAJAKOWIEC LEKARSKI).

Część tych drzew („twardziel”) nazywana jest też „ibocai” lub „lingum vitae” (drewno życia). Ponieważ dzięki niemu leczono wiele schorzeń, tworzono naczynia (twardziel jest twardy :)), a nawet parzono herbaty i robiono kadzidła (niebywale lecznicze żywice). Więcej o samym drewnie napisałam w tym artykule. Występowanie wymienionych drzew to Ekwador, Kolumbia, Peru, Galapagos, Yutacan i Środkowa Ameryka.

W świętych, pachnących drewnach zawarte są związki czynne  limonen oraz α-terpineol, które to nadają Palo Santo żywiczny, a zarazem cytrusowy aromat.  Związki te mają lekko pobudzające działanie, a także wykrztuśne, żółciopędne, rozkurczowe i przeciw wirusowe, p/grzybiczne. Oczyszczają i nawilżają – tak używa się olejków do robienia kosmetyków. Wiórki Palo Santo używane były przez rdzennych mieszkańców Ameryki Południowej do leczenia wielu chorób, tak samo dobrej jakości olejek ma wszechstronne zastosowanie w lecznictwie (o tym też przeczytacie tu).

Popularne matera wykonane z tworzywa Palo Santo to niezwykli przyjaciele – wymagają dbałości o odpowiednie nawilżenie, w końcu to drewno tropikalne, potrafią urozmaicić naszą yerbę wspaniałą, rozluźniającą żywicą. Każdy kto choć raz pił yerbę w tym naczynku, albo yerbę aromatyzowaną Palo Santo, zna to uczucie – uczucie rozluźnienia, mocy, odwagi i rozpalenia wewnętrznego, pięknego, ciepłego światła.

Tak właśnie działa Palo Santo, jako kadzidło…

 

SZAMANIZM KADZIDLANY

 

Kadzidła to niezwykła forma zastosowania roślin, która poprzez podpalenie jej, wyzwala zapach o określonych barwach. Każda barwa zapachu ma swoje działanie na człowieka – tak samo, jak dźwięki, kolory czy smaki.

Zmysł powonienia ma ponadto świetną pamięć. Poprzez wspierający nas zapach odkodowujemy z podświadomości wszystko, co nam się z nim dobrze kojarzy – nawet określony stan emocjonalny, spokój ducha czy odwagę. Równocześnie niektóre zapachy nas potrafią odstraszać, bo są bardzo silne (i nie chodzi tu wcale o „brzydkie” zapachy) – oczyszczają na przykład przestrzeń, wywołują określone wibracje, zaczarowują niejako dane miejsce czy ludzi, pobudzając lub rozluźniając. Szamani twierdzą, że określone odczucia wobec silnego zapachu wskazują na to, że dany człowiek albo ma czystą energię na tym poziomie, albo coś bardzo go blokuje, najczęściej lęk przed czymś, co ów zapach mu przypomina.

Palo Santo, jako kadzidło spotyka się w różnych formach: pyłkowej (te podłużne patyczki), stożkowej (obydwie formy spalają się od razu) oraz w formie całych drewienek.

Drewienka szczególnie wykorzystuje się przy różnego rodzaju szamańskich, uzdrowicielskich ceremoniach lub kręgach. Pomagają one oczyścić atmosferę, rozluźnić uczestników oraz wprowadzić w przestrzeń „przyjazne duchy” i odpędzić lęk. Znachorzy stosują też kadzenie w celu odpędzania choroby, inhalacji i oczyszczenia pomieszczeń z bakterii czy wirusów, które drogą powietrzną się poruszają wokół chorego. Palo Santo sprawdza się w codziennym życiu do wspierania pozytywnej energii w sobie, uspokojenia, stabilizacji, a zarazem pomaga przy przekraczaniu własnych ograniczeń. Daje uczucie ciepła i otwarcia serca.

Kadzidło Palo Santo odpędza złe i brzydkie zapachy, wchłania w siebie dym tytoniowy, odpędza insekty – co też wiąże się z piękną indiańską legendą o powstaniu drzewka Palo Santo...

 

Plemię Indiańskie, które wedle legendy odkryło pachnące drzewo… „Nazwali święte drewno Cosokait, na cześć młodzieńca i uczynili je symbolem wiecznej miłości, która nie oczekuje niczego w zamian, która jest oczyszczona ze wszelkich oczekiwań i niespełnionych pragnień. Dym Palo Santo nadaje przestrzeni nut życzliwości, otwartości i czystości z nagromadzonych myśli i energii, niepozwalających wzrastać w pięknie i dumie ze swojej najgłębszej istoty…”

 

 

 

Ayurvedyjskie spojrzenie na aromat Palo Santo:

 

Według ayurvedy, hinduskiej „nauki o życiu”, zapach drewna (ale też jego właściwości ogólne), mają naturę Sattviczną. Oznacza to, że wspierają najbardziej ulotną, najbardziej eteryczną gunę w człowieku. Element powietrza i eteru. Pozwalają go zrównoważyć – zatem osoby o takim charakterze (vata), dzięki zapachowi PS mogą się wyciszyć i rozluźnić przy kontemplacji. Natomiast gęstsza materia, bardziej ziemski charakter Palo Santo… też oczyszcza i reguluje wszelką „zastaną” energię w człowieku, który ma charakter kapha. Ma zatem właściwości zwiększające przepływ energii.

Bardzo łatwo można to zauważyć, kiedy odpalamy kadzidło Palo Santo w towarzystwie. Wiele osób zapamiętuje ten zapach i kojarzy go z określonym stanem duszy. Spotykam się też z PS na koncertach (lub sama je odpalam), wspaniale wspiera takie kadzidło proces katharsis, jaki jest wpisany w każde uczestnictwo w dziele sztuki – tym bardziej tak wyzwalające, jak muzyka.

Nutę zapachową Palo Santo określa się, jako nutę serca.

 

 

Jak więc pachnie Palo Santo?

Lekko żywicznie, cytrusowo, subtelnie słodko, ciepło, tajemniczo…

Podobny obraz

A do czego się stosuje?

 

medytacja (harmonizuje, zwiększa przepływ energii, wycisza, wspomaga w procesach duchowych i mentalnych, połączenie ze źródłem, oczyszczenie duchowe i energetyczne, wprowadza energię żywiołu Ziemi)

oczyszczenie i przyciąganie (równocześnie oczyszcza i chroni przestrzeń, jak i przyciąga do niej pozytywne wibracje)

tworzenie i kreacja (uspokaja umysł i układ nerwowy, poprawia koncentracje co sprzyja kreatywności, lekkości w tworzeniu z serca i przyciąganiu obfitości)

taneczna, ruchowa praca z ciałem, rozluźnianie napięcia, pokonywanie barier fizycznych

aromaterapia w domu i dla siebie (oczyszcza przestrzeń z ciężkich energii, zmniejsza napięcie, odpręża ciało, wprowadza dobrą atmosferę; na kaszel i choroby zatok – inhalacje)

dhumapana (czyli ayurvedyjska sztuka wdychania dymu, można się bezpośrednio nim inhalować, jak i rozżarzony patyczek potrzymać nad bolącym miejscem i ogrzać je w ten sposób – polecam na zatoki lub brzuch)

oczyszczanie przedmiotów, kamieni, kryształów etc.

ceremonie i kręgi (jak powyżej plus oczyszcza i chroni przed szkodliwymi energiami, szczególnie wrażliwe osoby, równoważy nastrój i emocje, pomaga zbliżyć się do serca i zapewnić bezpieczeństwo wszelkich podróży)

olejek eteryczny i leczenie (niewielka ilość wystarcza, by poprawić nastrój, uspokoić, ale też działa antyseptycznie i przeciwzapalnie, zwalcza infekcje wirusowe i bakteryjne, ma właściwości przeciwnowotworowe! – hamuje proliferację komórek raka piersi; zmiękcza skórę, likwiduje bóle stawów). Olejek to unikatowy produkt, bo jak wiadomo święte drewna są pod ochroną, produkuje się go z martwych drzew. Nie można ich ścinać.

spotkania przyjacielskie, koncerty, przyjęcia (odbudowuje zdrowe relacje międzyludzkie, wprowadza odprężenie i spokój, wprowadza w bezpieczny stan serca)

na randkę czy romantyczny wieczór (może kadzidło z dodatkiem róży i kardamonu…?)

bez spalania, jako pachnąca wkładka do szafy, torebki, jako talizman, wisiorek, rzeźba…

do ssania… czyste drewienko możesz porzuć lub possać – uspokaja, niweluje problemy gastryczne, rozluźnia mięśnie.

element kadzidła sypanego: wystarczy wiórki palo santo zmieszać z innymi żywicami, białą szałwią, lawendą, miętą…

hydrosol (aromatyczna woda powstaje jako wynik produkcji olejku (destylacji), jest wspaniale odświeżająca i nawilżająca skórę)

na komary i insekty oraz nieprzyjemne zapachy

w formie herbaty (łyżeczkę wiórków gotujemy ok. 20 min) lub jako dodatek do Yerba Mate (leżakowanie lub wiórki do yerby:)

 

Yerba Mate naturalnie aromatyzowane Palo Santo

 

ENERGETYKA KADZIDŁA PALO SANTO

 

Aromat Palo Santo używany przez amerindiańskich szamanów, w ceremoniach np. Ayahuascy, ma chronić przestrzeń silnych rytuałów oraz wspierać uczestników ciepłem i sercem Ziemi, pomaga w utrzymaniu energii zarówno uziemionej, jak i pełnej czystości, lekkości wiatru.

Mówi się w wielu środowiskach, że PS ma „energię męską”, oznacza to, że odbudowuje ów silny pierwiastek w nas, który odpowiada za utrzymanie harmonii pomiędzy tymi dwoma sferami – materią i duchem – dzięki swoistemu zagęszczeniu w przestrzeni serca i splotu słonecznego. 

 

Try not to become a man of success, but rather try to become a man of value.

Albert Einstein

 

Podobny obraz
cafleurebon.com

 

Drzewny harem – ciekawostka z tej strony :

Ci, którzy zbierali to drewno, odkryli, że nie tylko rosną tam męskie i żeńskie drzewa palo santo, ale że rosną w grupach: jedno męskie i osiem żeńskich. Żeńskie przeżywają około 40-50 lat i męskie może żyć wtedy do 200 lat. Ich drewno ma również charakterystyczne cechy. Drewno z żeńskich drzew palo santo jest żółte, solidne i ciężkie, podczas gdy męskie jest białe, puste, delikatne i lekkie. Szamani uczą, że te drzewa mają wyraźnego ducha, który żyje w drewnie długo po zakończeniu życia drzewa. Nic dziwnego, że szamani traktują to drzewo jak żywą istotę!

 

Wśród uzdrowicieli i szamanów wierzy się (czy też wie się), że Rośliny mają dusze i unikatową świadomość (patrz: roślinne dao). Tak samo duch Palo Santo jest dla nich sprzymierzeńcem i to do niego zwracają się używając kadzidła. Niesie on mądrość i pewność, co do pozytywnego efektu okadzania, daje namacalną (energetycznie) pewność i spokój.

Ma z tym związek duchowa tradycja zbioru Palo Santo. Otóż drzewa nie mogą być ścinane: umierają naturalnie, a następnie muszą długo leżeć w lesie. Po odpowiednim czasie rozwijają się w nich olejki eteryczne, drewno nabiera mocy i siły leczniczej oraz aromatycznej. Dopiero poleżenie po „śmierci” daje PS te ponadczasowe wartości, jest też dowodem na inteligencję natury i jej wewnętrzny spokój, klarowność. Taki szacunek i subtelność wobec tego drzewa przypomina o tym, że nie można traktować go jednostronnie (jako białe czy czarne, żeńskie lub męskie). Tylko stworzenie indywidualnej, unikatowej relacji z Palo Santo pozwala odkryć i odpowiednio wykorzystywać hojność jego ducha.

 

 

Palo Santo zapachem ciepła i odwagi

Drewienko Palo Santo to wspaniały towarzysz, zapewniający bezpieczeństwo i ochronę w trakcie trudów codziennego, jak i niecodziennego dnia, albo w sytuacji, kiedy energia jest tak wspaniała, że aż trzeba ją zharmonizować i sprowadzić na ziemię, by tam mogła zaistnieć, wyzwalać i transformować.

Drewienko Palo Santo to wspaniały dodatek do naparów i ziołowych kadzideł.

Miejcie go przy sobie w różnych sytuacjach i dzielcie się serca zapachem ze światem.

Podobny obraz
naturespirit.com

 

 

 

 

 

 

 

Inne opowieści:

 

 

Dodaj komentarz

Palo Santo: Kadzidło pełne ciepła
shamans market
Close Menu