Dhumapana. Dym zdrowia i relaksu

Dym to bardzo wszechstronne słowo, które przywodzi na myśl tak skrajne skojarzenia, jak dym papierosowy, ogniska, czy aromatyczny kadzidlany obłok unoszący się nad głowami medytujących. Niektórzy ujrzą też płonące gałązki, czy wiązki ziół, którymi okadzane są pomieszczenia, a inni żywice, węgielki i kadzielniczki kościelne. Dla wielu dym tytoniowy jest nieodłączną częścią życia, niektórzy choć kochają akt palenia, rezygnują z tytoniu na rzecz zwiniętych w naturalne bletki ziół. I wcale nie mowa o konopiach, a ogólnie o ziołach, które można podpalać w celu wydobycia kojącego zapachu, odświeżającego aromatu, albo w celu konkretnego działania danego ziela na układ nerwowy i oddechowy człowieka.

Podobny obraz
agusthiarorganic.com
Dhumapana 

 

Ayurveda wyróżnia praktykę picia/wdychania dymu, która polega właśnie na terapeutycznym stosowaniu ziół (w formie zwiniętego ‚papierosa’ czy kadzidła).

Dhumapana (dhum – dym, pana – picie) to leczenie lub zapobieganie chorobom, pojawiającym się powyżej barków (najczęściej spowodowanych wzrostem kapha i vata, czyli nagromadzeniem ciężkości i śluzu, zatorów lub zbytnim wysuszeniem, przyspieszeniem, niepokojem). Owe „choroby”, czy też zatory w polu energetycznym, które gdy jest ich za dużo zmieniają się w fizyczny objaw, osadzają się w nosie, gardle i klatce piersiowej.

Gorący dym, albo nagrzany knot grubego „skręta kadzidlanego” antagonizuje zatory (kapha i vata), oczyszczając kanały powietrzne. Gorąco ma tu energetykę doszy pitta, czyli tej, która poprawia metabolizm, rozgrzewa, jest szybka, działa konkretnie.

Opierając się na tym można łatwo wyjaśnić powód, dla którego wiele osób pali papierosy (nałogowo czy rekreacyjnie): dym tytoniowy podnosi ich zastaną energię np. po ciężkim posiłku (są wtedy kapha), albo pomaga im zebrać myśli i rozluźnić się (bo są bardzo vata). Jednak tytoń nie jest w tym wypadku leczniczy, jedynie sam akt palenia daje to poczucie. Tytoń mocno wgryza się w człowieka i pozostaje w nim niczym natrętna muszka. Zapominamy o prawdziwym znaczeniu rośliny, z jakiej pochodzi tytoń i palimy bezmyślnie, poddając się impulsowi.

Dhumapana odtwarzana współcześnie jest możliwością oderwania się od tych schematów i spojrzenia zarówno na samo palenie, jak i inne zioła, pod kątem ich potencjału aromatycznego oraz leczniczego w postaci dymu. To naprawdę wielka rzecz odkrywać te nauki i dzielić się nimi z innymi! Dhumapana to alternatywa dla regularnego palenia.

Opierając się na tej najstarszej nauce o zdrowiu można poznać cały szereg roślin, które przy spalaniu pomagają na wiele dolegliwości, albo mogą stanowić bardzo istotny element kadzidła.

Oczywiście same kadzidła to już rozległa historia i różnorodność stosowania. To, co proponujemy w Tkalni Dymu to naturalne mieszanki ziołowe lub czyste rośliny, które można stosować do kadzenia lub dhumapany.

Podobny obraz
Vital Veda
Trzy rodzaje dymu

 

Snigdha dhuma (lekki dym)

łagodne palenie (Murdu, Prayogika) w nierównowadze vata dosza, czyli

-> katar, ziewanie, senność, rozwolnienie, ból zęba, operacja, zaburzenia seksualne (nadmierny popęd lub impotencja), słabe płuca, suchy kaszel, zaparcia

Metoda: 1 zestaw wdechów i wydechów po trzy razy do każdej dziurki (3 wdechy i 3 wydechy)

 

Madhya dhuma (średni dym)

 średnie palenie (Shamana) – nierównowaga vata i kapha, czyli

-> ciężkość i ociężałość po nocy, po posiłku, po terapii nasya, głównie dla pitta: choroby płuc, wątroby, krwi

Metoda: 2 zestawy wdechów i wydechów po trzy razy do każdej dziurki (łącznie po 6 wdechów i 6 wydechów)

 

Teekshna dhuma (silny dym)

silne palenie (Virechana) – nierównowaga kapha, czyli

-> podobnie jak w madhyi, po nocy, ale też po kąpieli i wymiotach, w zatorach wszelakich

Metoda: 3/4 zestawy wdechów i wydechów po 3 razy do każdej dziurki (łącznie  po 9/12 wdechów i 9/12 wydechów)

 

Podobny obraz
Knot. Samsaraa Massage Therapy and Ayurveda

 

Do każdego typu terapii dhumapany należy siedzieć z prostym kręgosłupem, zrelaksowanym i wdychać dym przez każde nozdrze.

 

 

 

 

Jak stosować dhumapanę? 

> nososwe> wdychać przez nozdrza z kadzielnicy, przez knot dymny z tłuszczem (ghee, oleje), przez knot z tkaniny, jak cygaro (blisko nosa i wdychamy)

>oddechowe> palić poprzez zwinięte zioła w liście/duże płatki np. róży lub użyć fajki tytoniowej

Innymi słowy możecie pogłębić swój kontakt z ziołowymi „papierosami” lub NATURALNYMI kadzidłami (inne NIE NADAJĄ SIĘ DO TERAPII), poprzez konkretny i bliższy kontakt z dymem :)

Podobny obraz
Saambraani | A traditional south-indian post headbath ritual
właściwości dhumapany

 

Jest cały szereg korzyści płynących ze stosowania dhumapany, terapii dymem. Oto wybrane z nich:

 • wzmacnia włosy, kości czaszki, zmysły i głos
 • łagodzi ból głowy, ból ucha, ból zęba, migreny, ból oka
 • pomaga w nieżycie nosa, chorych zatokach
 • pomaga na kaszel, czkawkę, duszność
 • świetna na niedrożność w gardle, osłabienie zębów, wydzieliny z ucha, nosa, oczu
 • pomocna w ropnym zapaleniu nosa czy ust
 • łągodzi świąd, stany zakaźne, bladość, ślinienie się, zapalenie migdałków i… jajowodów
 • pomaga w walce z anoreksją, ponieważ odpręża i skutkuje jaśniejszym połączeniem ze swoim ciałem
 • dobra na łysienie, siwienie, wypadanie włosów
 • pomaga w kichaniu, senności, zmęczeniu i astmie
 • idealna na wszelkie upośledzenia głosu
 • pomaga się zrelaksować i odprężyć
 • daje uczucie zatrzymania, spokoju, bezpieczeństwa
 • świetna dla artystów czy osób uczących się w wyciszeniu umysłu, odpoczynku i zwiększeniu kreatywności
 • pozwala połączyć się za daną rośliną w nietuzinkowy sposób
 • wzmacnia wrażliwość na zapachy i pogłębia percepcję zmysłową
 • pozwala się skupić i dokonać głębokiej refleksji

 

>>> Są oczywiście pewne ayurvedyjskie przeciwwskazania w nadmiernym stosowaniu dymu:

długo utrzymujący się suchy kaszel, nadmierne pragnienie, bezsenność, błonica, choroba krwawienna, wodobrzusze, cukrzyca, zapalenie dróg moczowych, wzdęcia, niedokrwistość, ślepota. 

>>> Mówiąc szczerze wiele z tych dolegliwości mogą być bardzo zależne od konstytucji, doszy, człowieka, dlatego przy stosowania jakiejkolwiek dymnej energii, nawet tytoniowej, należy zadbać o spokój ciała i duszy :) To tak jak z piciem, tylko że nie jest to ciecz, a dym!

 

 

Blendy ziołowe Tkalni Dymu

 

Czym są blendy ziołowe?

To specjalne mieszanki do palenia/kadzenia, które w określony sposób odprężają lub oczyszczają umysł. Tkalnia Dymu oferuje przetestowane, bezpieczne mieszanki z naturalnych składników, które można stosować jako kadzidło lub w formie knota czy „cygara”. Nie są to mieszanki typowo lecznicze, choć dobór ziół przebiega zgodnie z zielarskimi zasadami synergii i wspomagania określonych stanów energetycznych w człowieku. Przy kompozycji korzystam z zielarskiej intuicji, ayurvedyjskich nauk o ziołach i dhumapanie, aromaterapii, przekazów słowiańskich oraz samej energetyki roślin i wiedzy o ziołach przyprawowych.

Blendy ziołowe nie są substytutem ani zamiennikiem leków lub nielegalnych substancji. Mają unikatowe działanie, smak i aromat, a mieszanki oparte są na tradycyjnych ziołach używanych przez tysiące lat przez szamańskich uzdrowicieli, a także opisywanych w tradycjach medycznych Indii.  Są one przeznaczone do indywidualnych praktyk relacji z roślinami i własnych eksperymentów, a także inteligentnego stosowania w formie rekreacyjnej lub rytualnej. Zarówno jako kadzidła, jak i knoty ziołowe.

Każdy rodzaj palenia może być niebezpieczny dla zdrowia – tak jak i jedzenia czy picia. Stosuj ostrożnie i słuchaj swojego ciała! :)

 

W kolejnych postach poznacie poszczególne Blendy, jakie dotąd powstały w Tkalni Dymu!

Dodaj komentarz

Dhumapana. Dym zdrowia i relaksu
Close Menu